Ansökan om tilläggsbelopp för obligatoriskt anordnad lovskola
Den här tjänsten kräver inloggningAnsökan om tilläggsbelopp för obligatoriskt anordnad lovskola
Huvudmän är skyldiga att enligt 10 kap, 23 a § i skollagen (2010:800) erbjuda lovskola för de elever i åk 8 och åk 9 som riskerar att inte uppnå behörighet till nationellt yrkesprogram i gymnasieskolan.
Fristående skolor har möjlighet att ansöka om tilläggsbelopp för obligatorisk lovskola som anordnas på lov under läsåret eller i juni månad för elever i åk 9 som riskerar att inte bli behöriga till nationellt yrkesprogram i gymnasieskolan. Tilläggsbelopp kan också sökas för obligatoriskt anordnad lovskola som anordnas under juni månad för elever som efter åk 8 i grundskolan inte blivit behöriga till ett nationellt yrkesprogram i gymnasieskolan.
Tilläggsbelopp beviljas inte för den frivilligt anordnade lovskolan som finansieras genom statsbidrag. Huvudmännen ansvarar själva för att söka statsbidrag för denna del av lovskolan hos Skolverket: https://www.skolverket.se/styrning-och-ansvar/statsbidrag/hitta-statsbidrag/statsbidrag-for-lovskola-2026
Ersättning
- Tilläggsbelopp utgår för max 50 timmar per elev och läsår i årskurs 8 och max 75 timmar per elev och läsår i åk 9. För elev i åk 9 ska minst 25 timmar ges på lov under läsåret.
- Tilläggsbelopp för obligatoriskt anordnad lovskola betalas ut med 57 kronor per elev och timme. Tilläggsbelopp utgår för det faktiska antalet timmar en elev deltagit i obligatoriskt anordnad lovskola.
- Ersättning för skollunch under lovskola betalas ut med 49 kronor per elev och dag.